Lampy
- Jednoduché svetelné zdroje s funkciou zapnutia a vypnutia, príp. blikaním.
- Zložitejšie lampáše alebo ručné svietidlá s viacerými funkciami.
- Svetlá s mnohými funkciami, na trhu sú modely so vstavanou powerbankou, solárnym napájaním, lapačom hmyzu, alebo špeciálne svietidlá, ktoré sú prepojené so signalizátormi a pri zábere napr. blikajú.
Pri táborení určite odporúčame mať oba typy svietidiel, dobre osvetlený kemp je bezpečný pri pohybe v ňom a je aj viac zabezpečený pred nevítanou návštevou.
Čelovky
- Svietidlo, je navrhnuté tak, aby sa nosilo na hlave pomocou elastického popruhu. Táto svetelná zariadenie je bežne používané pri aktivitách, kde je potrebné mať voľné ruky, ale zároveň aj osvetlenie pred sebou.
- Čelovky majú obvykle integrované LED svetlá, ktoré poskytujú jasný a usmerňovaný svetelný lúč. Môžu byť používané v rôznych situáciách, vrátane turistiky, kempovania, nočného behu, opravovania vozidiel, lovu, horolezectva a ďalších podobných činností, ktoré vyžadujú dobrou viditeľnosť vo tmavých podmienkach.
- Čelovky sa zvyčajne napájajú batériami alebo nabíjateľnými batériami.
Základné modely
Úplne základné modely sa vyznačujú zvyčajne jednou, príp. 2 funkciami. Tými je permanentný svit a napr. blikanie. Nedokážeme tu nastavovať výkon, zoom, alebo sklon samotnej lampy. Tieto pár eurové modely obvykle poháňajú batérie typu AA či AAA. Bývajú upevnené na elastickom popruhu.
Vyššie modely
Tieto sa vyznačujú viacerými funkciami. Mávajú viac režimov svietenia (výkonu), môžu mať funkciu červeného svetla, príp. inú farbu. V poslednom čase sa začali vyrábať aj čelovky s funkciou zeleného svetla, ktorého farba ruší ešte menej ako častá červená farba a aj otravný večerný hmyz naň reaguje menej ako na červené svetlo. Dodatočnou funkciou u niektorých modelov môže byť pohybový senzor. Užitočná vec, pokiaľ máte obe ruky plné práce, alebo úplne špinavé a potrebujete zapnúť či vypnúť svetlo. Takýto model môže mať zoom (rozšírenie a zúženie kužeľa svetla). Dobrá vec ak sa napr. pohybujete v lese (široký lúč) a zároveň si večer chcete posvietiť v campe či stane (úzky lúč svetla). Takéto čelovky bývajú poháňané rôznymi výmennými monočlánkami rôzneho typu, alebo integrovanou batériou. Dobíjanie integrovanej (vstavanej) batérie prebieha väčšinou cez mikro USB vstup, alebo modernejšie cez USB-C. Lampa býva upevnená na jednoduchom popruhu, alebo popruhu, ktorý vedia aj cez celé temeno. Batéria býva súčasťou, alebo ako batériový blok umiestnený vzadu. Čelovky bývajú vyrobené väčšinou z plastu, alebo z ľahkého kovu.
Profi modely
Veľmi kvalitné modely čeloviek bývajú zhotovené z ľahkého kovového materiálu, ktorý zároveň slúži ako chladiace médium, resp. zabezpečujú dobrý prestup tepla. Tieto modely disponujú veľmi vysokým výkonom, teda generujú aj zvyškové teplo, ktoré takéto kovové telo veľmi dobre odvádza. Často krát sú to vode a nárazu-odolné modely. Vďaka vyššej hmotnosti mávajú zložitejší popruh, aby z hlavy nespadla. Tieto modely môžu byť klasického typu, alebo sa samotná lampa môže od popruhu oddeliť slúžiť ako ručná lampa. Takéto typy mávajú magnetický podstavec, takže oddelenú lampu je možné upevniť na kovový povrch. Tieto modely mávajú niekoľko režimov svietenia, od úplne slabého svetla pre nutný pohyb v bivaku až po turbo režim, kedy s prehľadom krátkodobo osvieti celý camp. Červené svetlo býva samozrejmosťou, často je aj tu prítomný aspoň dvojitý režim. Rôzne LED diódy produkujú rôznu farbu svetla, atak nebýva výnimkou, že čelovka ponúka studenú bielu, i prirodzenejšiu dennú farbu produkovaného svetla. Takéto modely čeloviek (často aj tie o triedu nižšie) mávajú funckiu „lock“, kedy sa nejakou kombináciou kláves (napr. stlačením dvoch tlačidiel súčasne) dokáže zablokovať. To príde vhod ak čelovku plánujete iba tak hodiť do batoha. Môže sa stať, že po vybalení zistíte, že lampa celý čas v batohu svietila a úplne sa vybila.
Toto bol iba súhrn všeobecných informácii o čelových lampách a možnostiach, ktoré nám ponúkajú. V dnešnej dobe je ich veľmi veľa, výrobcovia sa predháňajú v množstve funkcii, snažia sa vyrábať cenovo dostupné, avšak technologicky vyspelé čelovky, preto je ťažké paušalizovať a rozdeľovať ich do akýchsi ucelených kategórii. Veríme, že aj takýto letmý návod vám aspoň trochu pomohol zorientovať sa v zložitom svete čelových lámp a vy si vyberiete tú správnu, ktorá vám pomôže pri vašich cestách za zážitkami.
TIP: V rybárskom kempe nebudete potrebovať čelovku s kilometrovým dosvitom a polročnou výdržou batérie. Zamerajte sa na ľahký model s funkciou červeného či zeleného svetla (alebo oboma) a dobrou vodeodolnosťou.
Skryť text