- Ľahká prívlač – na túto techniku sa hodia najmenšie a najľahšie navijaky s veľkosťou 1000 či 2000. S ich pomocou lovíme pstruhy na menších riekach a potokoch, príp. menšie ostrieže.
- Stredne ťažká prívlač – ide o lov ostriežov, zubáčov alebo šťúk štandardných rozmerov. Pre tento typ lovu je idálna veľkosť 2500 – 3000. Je to veľmi univerzálna veľkosť.
- Ťažká prívlač – lovíme väčšie šťuky, zubáče, alebo trofejné pstruhy, a tak by mala výbava mať určité parametre. Kvalitné navijaky veľkosti 3000-4000 určite nesklamú. Mali by mať kvalitnú brzdu, prevody a nie príliš ťažké telo, pretože pri celodennom love takýto navijak určite pocítite.
- Ultra ťažká prívlač – sem zaraďujeme najmä lov sumcov na prívlač, alebo morský rybolov. Tieto navijaky by mali mať naozaj kvalitné komponenty, ideálne vode-odolné telo (najmä pri morskom love) a hodiť sa bude špeciálne tvarované madlo rukoväte. To by malo mať guľovitý tvar, nakoľko s takýmto tvarom má rybár lepší úchop a pohodlnejšie sa zdolávajú veľké ryby.
Ako si vybrať prívlačový navijak?
Dôležité je uvedomiť si na aký druh rybolovu budete chcieť navijak využiť a aké sú cieľové ryby. Podľa našich skúseností je ideálna veľkosť univerzálneho navijaka 2500. S takýmto navijakom pokojne odchytáte pstruhy na menšom potoku, ale aj zubáče či šťuky na jazere.
Pri výbere si dajte pozor na niekoľko dôležitých kritérií:
- Kvalitná brzda. Aj letmé pootočenie brzdy dá pocítiť to, či bude schopná zastaviť výpad veľkej ryby. V súčasnosti sú populárne tzv. karbónové podložky, ktoré ponúkajú veľkú brzdnú silu. Niektoré navijaky ich majú ako súčasť, niektoré ich ponúkajú v balení a môžete si ich vymeniť, alebo zakúpiť si ich ako samostatný produkt.
- Pevné a ľahké telo. Prívlač je dynamická technika a navijak máte v rukách počas celého lovu. Mal by byť teda dostatočne ľahký, a zároveň pevný.
- Kvalitná a pevná oska. Os, na ktorú je nasadená cievka je dosť dôležitá súčasť. Mala by byť vyhotovená z dostatočne hrubého a pevného materiálu, nakoľko je počas zdolávania aj táto súčiastka relatívne namáhaná.
- Prevod. Možno nie až tak dôležitý ukazovateľ pre bežného rybára, ale pokiaľ to myslíte s prívlačou vážne, tieto čísla určite neopomeňte. Udávané číslo sa skladá z dvoch veličín. To prvé (napr. 6.2) ukazuje to, koľko krát sa cievka otočí počas jedného kompletného otočenia kľučky. Čiže ak je prevod 6.2:1, znamená to, že cievka sa otočí vždy 6,2 krát po otočení kľučky. Vyššie prevodové čísla znamenajú, že cievka sa točí rýchlejšie. Menší prevod (napr. 5,2:1) je pomalší a je vhodný pri technikách, kedy sa vyžaduje pomalšia, viac kontrolovaná prezentácia nástrahy.