Dvojdielne prúty
Sú zložené z dvoch rovnako dlhých dielov a tie spojené tŕňom, kde sa diely vložia jeden do druhého. Dvojdielne prúty majú v zásade lepšiu akciu ako viacdielne prúty.
Trojdielne prúty
Sú zložené z troch dielov, ktoré sa do seba zasúvajú. Ich veľkou výhodou je menšia transportná dĺžka. Nevýhodou zas mierne horšia akcia. Výhody však prevažujú.
Teleskopické prúty
Veľmi skladné prúty, ktoré je možné zložiť do veľmi kompaktných transportných dĺžok. Používajú ich najmä začiatočníci, alebo tí, ktorým veľmi záleží na krátkej transportnej dĺžke. Sú hrubšie a ťažšie ako delené prúty. Výhodou je zas rýchlosť rozloženia. V dnešnej dobe existujú veľmi kvalitné teleskopické prúty, preto nie je úplnou pravdou, že sú vhodné iba pre nenáročných rybárov.
Ako vybrať kaprový prút?
V prvom rade si musíte uvedomiť a rozmyslieť účel použitia prúta.
Chytacie kaprové prúty
Ako napovedá názov, s týmito prútmi sa primárne loví. Mávajú akciu od 2,5 – 3,5 lbs. V tejto kategórii nájdeme dvojdielne, trojdielne i teleskopické prúty. Vďaka širokej škále akcie prútov si s nimi vychutnáte lov, dostatočne ďaleko nahodíte a sú vhodné aj pri love zavážaním a pri zdolávaní z lode.
Spodové a markerovacie prúty
Tieto prúty sú konštruované a určené hlavne na kŕmenie z brehu pomocou rôznych zakrmovacích rakiet a košíkov, prieskum dna a označenie lovného miesta pomocou špeciálnych plavákov (markerov). Ich nahadzovacia krivka sa pohybuje medzi 4 a 5 librami. Sú pevné, robustné, menej ohybné vďaka čomu je možné dopravovať návnadu do značných vzdialeností. Nie sú až tak vhodné na samotný lov, nakoľko pôžitok zo zdolávania nie je taký veľký, ako pri chytacích prútoch, samozrejme to však je možné.
Skryť text